1

Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου 2016

Α.Ε. Ταξιάρχη -Ατρόμητος Βασιλικών 1-1

Το βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν Α.Ε. Ταξιάρχη και Ατρόμητος Βασιλικών στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος του πρώτου ομίλου της Β’ κατηγορίας. Το τελικό σκορ 1-1 όπου ο γηπεδούχος Ταξιάρχης αγωνίστηκε στο γήπεδο Λουτρών Αιδηψού, λόγω τιμωρίας της έδρας του από την περσινή σεζόν.

Αγωνιστικά το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό και με καλό ρυθμό. Στο πρώτο μέρος ο Ατρόμητος ήταν εκείνος που πατούσε καλύτερα επιθετικά, σημείωσε και το γκολ με το οποίο προηγήθηκε και είχε και καλές φάσεις όπου θα μπορούσε να πετύχει κάποιο τέρμα ακόμη. Οι ευκαιρίες βέβαια δεν έλειψαν και από την ομάδα του Ταξιάρχη με κλασικότερη το δοκάρι του Καραβά περίπου στο ημίωρο.
Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν. Ο Ταξιάρχης μπήκε πολύ πιο επιθετικός και είχε ένα εκρηκτικό τέταρτο, όπου πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης, είχα ακόμη ένα δοκάρι και δύο ευκαιρίες, απ’ αυτές που θα τολμούσε να πει κανείς πως δεν χάνονται όπου θα μπορούσε να έχει ανατρέψει πλήρως του παιχνίδι. Από το 60’ κι έπειτα όμως ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με αποτέλεσμα να σημειωθούν ελάχιστες φάσεις εκατέρωθεν. Να σημειώσουμε επίσης, ότι ο Ατρόμητος Βασιλικών απ’ το 60’ και μετά αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Θεοχάρη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Φάσεις και γκολ
5’ Σουτ του Δημητράκη η μπάλα πέρασε δίπλα απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Αντωνίου
14’ Ο Ρουσόδημος σουτάρει για τα Βασιλικά, όμως ο Μουρίδης καταφέρνει να διώξει σε κόρνερ
18’ Ελάχιστα άουτ η μπάλα μετά από σουτ του Σταματούλα
25’ 0-1 ΓΚΟΛ για τα Βασιλικά: Οι παίκτες του Ατρόμητου πήραν τη μπάλα στο χώρο του κέντρου αυτή έφτασε στο Λαδογιάννη αυτός μπήκε περιοχή και με ωραίο πλασέ από πλάγια θέση άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους
34’ Κεφαλιά του Καραβά για τον Ταξιάρχη η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας των Βασιλικών
51’ 1-1 ΓΚΟΛ για τον Ταξιάρχη: Ο Καραβάς με μακρινό δυνατό σουτ ισοφαρίζει για τους γηπεδούχους
52’ Σουτ έξω από την περιοχή απ’ τον Κυριάκο Δημητράκη ο Αντωνίου κατάφερε να μπλοκάρει
53’ Δυνατό μακρινό σουτ και πάλι απ’ τον Καραβά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των Βασιλικών
60’ ΑΠΟΒΟΛΗ παίκτη για τα Βασιλικά: Ο Ατρόμητος Βασιλικών μένει με δέκα παίκτες λόγο αποβολής του Θεοχάρη με δεύτερη κίτρινη κάρτα
62’ Ο Χρήστος Δέσπους σεντράρει, ο Καραβάς σχεδόν ξεμαρκάριστος παίρνει μια κεφαλιά μέσα στην περιοχή των Βασιλικών, όμως η μπάλα πέρασε πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ατρόμητου
83’ Κεφαλιά του Χαρβαλιά για τον Ατρόμητο ο Μουρίδης καταφέρνει να μπλοκάρει
90+1’ Σουτ του Δέσπου Χ. για τον Ταξιάρχη η μπάλα πέρασε άουτ
Συνθέσεις:
Α.Ε. Ταξιάρχη (Κώστας Μισιρλής): Μουρίδης, Παραντές, Σούρρας (78’ Μισιρλής), Καπόλος, Μπαλαμούτης (57’ Λυσσέας), Δέσπους Δ., Γκαμίλης (65’ Τσαμούρογλου), Δαρζέντας Δ., Καραβάς, Δέσπους Χ., Δημητράκης
Ατρόμητος Βασιλικών (Παναγιώτης Κολονιώτης): Αντωνίου Μ., Μιχαλόπουλος Μ., Μιχαλόπουλος Ι. (38’ Αντωνίου Ι.), Δήμου, Θεοχάρης, Σταματούλας, Αντωνίου Δ., Χαρβαλιάς, Ρουσόδημος, Λαδογιάννης, Καραμούζης (81’ Δούκας).
Διαιτητής: Απόστολος Παπαποστόλου, Βοηθοί: Μουρτίκας – Ρουμελιώτης