1

Δευτέρα 26 Σεπτεμβρίου 2016

Μαύροι Αετοί Ελευθεροχωρίου – Α.Ε. Ιστιαίας 3-1

Την τρίτη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής γνώρισε η Α.Ε. Ιστιαίας, με 3-1 από τους Μαύρους Αετούς Ελευθεροχωρίου. Το παιχνίδι στο γήπεδο του Ελευθεροχωρίου ξεκίνησε πολύ καλά για την Ιστιαίας η οποία κατάφερε και να προηγηθεί περίπου στο ημίωρο, όμως η συνέχεια ήταν απογοητευτική για το συγκρότημα του Θανάση Γουρνά το οποίο οδηγήθηκε τελικά στην ήττα.

Η Ιστιαία μπήκε αρκετά καλά στο παιχνίδι και απείλησε κιόλας την εστία των γηπεδούχων, με τον καλύτερο παίκτης της στο χθεσινό παιχνίδι τον νεοαποκτηθέντα Δημήτρη Ηλιόπουλο, μόλις στο πρώτο λεπτό. Μέχρι περίπου στο ημίωρο, όπου και κατάφερε να προηγηθεί, η Ένωση παρουσίαζε μια καλή εικόνα. Το γκολ όμως των φιλοξενούμενων, δεν έκαμψε την ψυχολογία των γηπεδούχων αντίθετα όμως τους αφύπνισε. Σε αυτό συντέλεσε και η γρήγορη ισοφάριση με πέναλτι.
Στην συνέχεια η εικόνα που παρουσίασαν οι Βορειοευβοιώτες ήταν απογοητευτική και κυρίως στο δεύτερο μέρος. Σε αντίθεση με τους Τρικαλινούς, που στην επανάληψη παρουσιάστηκαν πιο ομάδα και κατάφεραν να πετύχουν ακόμη δύο τέρματα, σε μια Ένωση που δεν μπορούσε να αντιδράσει. Βέβαια ίσως κάτι περισσότερο θα μπορούσε να επιτευχθεί για την Ιστιαία, αν στο 2-1 δινόταν πέναλτι. Μια φάση για την οποία θεωρούν οι Βορειοευβοείς πως ο διαιτητής έπρεπε να καταλογίσει την «εσχάτη των ποινών», αφού ο Ηλιόπουλος σούταρε και η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυνομένων του Ελευθεροχωρίου, ο διαιτητής όμως το θεώρησε ακούσιο αφού ο αμυντικός βρισκόταν πεσμένος κάτω.
Πάντως πέρα από τις όποιες φάσεις που μπορεί να τίθενται υπό αμφισβήτηση, η Ένωση από το ημίωρο και μετά παρουσίασε μια αγωνιστική εικόνα κάτω του μετρίου σε αντίθεση με το Ελευθεροχώρι, που παρουσιάστηκε ποιο συγκροτημένο και κατά μεγάλα διαστήματα έπαιξε αρκετά καλό ποδόσφαιρο.
Στα παραλειπόμενα της αναμέτρησης θα πρέπει να αναφέρουμε πως πριν την έναρξη του παιχνιδιού έγινε η απονομή του Κυπέλου του πρωταθλητή, από την ΕΠΣ Τρικάλων στην ομάδα των Μαύρων Αετών, που πέρσι κατέκτησε τον τίτλο. Επίσης θα πρέπει να αναφέρουμε ότι ένας Ευβοιώτης φοράει τη φανέλα των Μαύρων Αετών, πρόκειται για τον Γιώργο Μουρίκη από την Αχλαδερή και ο οποίος στο χθεσινό παιχνίδι μπήκε ως αλλαγή.
Φάσεις και γκολ
1’ Ο Ηλιόπουλος κάνει ένα ωραίο γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή όμως ο Γιδόπουλος καταφέρνει να διώξει.
10’ Ο Γόρδιος μπήκε μέσα στην περιοχή της Ιστιαίας προσπάθησε να πλασάρει, όμως ο Δαμάσκος έπεσε στην κλειστή γωνία του και μπλόκαρε
28’ Ο Αργύρης Στεργίου βγαίνει τετ – α – τετ, σουτάρει, όμως ο Γιδόπουλος διώχνει με τα πόδια
29’ 0-1 ΓΚΟΛ για την Ιστιαία: Ο Ηλιόπουλος με ένα ξαφνικό δυνατό διαγώνιο σουτ κεραυνοβολεί την εστία του Γιδόπουλου και ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους
33’ 1-1 ΓΚΟΛ για το Ελευθεροχώρι: Οι γηπεδούχοι κερδίζουν πέναλτι, έπειτα από προβολή του Πουταχίδη σε αντίπαλο, το οποίο εκτελεί εύστοχα ο Στάμος και ισοφαρίζει
40’ 2-1 ΓΚΟΛ για το Ελευθεροχώρι: Ο Νάκου βγαίνει από δεξιά σεντράρει, οι αμυντικοί της Ένωσης μπερδεύονται και ο Γόρδιος με διπλή προσπάθεια «κρεμάει» το Δαμάσκος και πετυχαίνει την ανατροπή για το Ελευθεροχώρι
55’ Ο Ηλιόπουλος βγαίνει σχεδόν τετ – α –τετ σουτάρει και αμυντικός του Ελευθεροχωρίου φαίνεται να διώχνει με το χέρι. Οι άνθρωποι της Ιστιαίας διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, όμως ο διαιτητής δεν θεώρησε την ύπαρξη παράβασης γιατί ο αμυνόμενος ήταν πεσμένος
59’ Σουτ του Σκόνδρα ο Δαμάσκος μπλόκαρε.
63’ 3-1 ΓΚΟΛ για το Ελευθεροχώρι: Ο Γόρδιος παίρνει τη μπάλα μπαίνει στην περιοχή και με ωραίο σουτ κλειδώνει τη νίκη για τους γηπεδούχους.
85’ Δυνατό μακρινό, ξαφνικό σουτ από τον Πανάκη, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γιδόπουλου.
Συνθέσεις
Μαύροι Αετοί Ελευθεροχωρίου (Στέφανος Ψύχος): Γιδόπουλος, Νάκου, Τσιγάρας (46’ Νάκος), Στάμος (79’ Μουρίκης), Καραστέργιος, Σκόνδρας, Γόρδιος, Κεχαγιάς, Ιωάννου (66’ Μπαλτιμάς), Ψύρρας, Γιαννούλας
Α.Ε. Ιστιαίας (Θανάσης Γουρνάς):Δαμάσκος, Μπουλγκουρίδης, Τσαούσης, Λαμπρόπουλος, Πανάκης, Πουταχίδης, Στεργίου Α. (57’ Δαγκούλης), Στασινόπουλος (80’ Ανέστης Β.), Αλεξίου, Νικολέτος (68’ Βασιλείου), Ηλιόπουλος

Διαιτητής: Γιώργος Τζοβάρας (Φθιώτιδα) Βοηθοί: Γιώργος Στεφανής (Καρδίτσας), Πέτρος Κανούρας (Καρδίτσα)