1

Παρασκευή 12 Ιουλίου 2013

Ελλάδα-Γεωργία 75-61

Το "3 στα 3" και μάλιστα με ευκολία έκανε η εθνική νέων ανδρών, η οποία επιβλήθηκε της Γεωργίας με σκορ 75-61 για την 4η αγωνιστική του Ευρωπαϊκού (είχε ρεπό την 1η αγωνιστική).

Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα διατήρησαν την ψυχραιμία τους όταν οι Γεωργιανοί είχαν το προβάδισμα και με εξαιρετικό γ' δεκάλεπτο κατάφεραν να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση.
Σε εκείνο το σημείο, οι διεθνείς βελτίωσαν την άμυνα τους, αλλά κυρίως έπαιξαν εξαιρετικά στην επίθεση ευστοχώντας σε διαδοχικά σουτ τριών πόντων που εκτός από σκορ τους έδωσαν και ψυχολογία.
Ο Παπαπέτρου ήταν εξαιρετικός και κράτησε την ομάδα, όταν αυτή αντιμετώπισε προβλήματα στην επίθεση, ενώ και οι Καραμαλέγκος, Αγραβάνης προσέφεραν επιθετικά βάζοντας καθοριστικά καλάθια. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μπορεί να έμεινε στους 5 πόντους, όμως μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ κι έκανε 2 τάπες. Εξίσου αποτελεσματικός κι ο Λευτέρης Μποχωρίδης με 10 πόντους, 4 πόντους και 8 ασίστ.
Το μεσημέρι του Σαββάτου (13/7, 1.30μ.μ.), η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει τη Λιθουανία για το τελευταίο της παιχνίδι στον Α' όμιλο, παιχνίδι στο οποίο θα παιχτεί η πρωτιά.
Ο αγώνας:
Η Γεωργία μπήκε αποφασισμένη να παίξει "ξύλο" στο παιχνίδι... Η δυνατή της άμυνα εγκλώβισε την Ελλάδα η οποία δεν κατάφερε να βρει λύσεις και μοιραία έμεινε από νωρίς να ακολουθεί στο σκορ. Οι Γεωργιανοί ξέφυγαν στο 4' με 4-9, όμως το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα απάντησε με σερί 6-0 (10-9), παίρνοντας παροδικά το προβάδισμα.
Με τον Τσιρεκίτζε να είναι ασταμάτητος και τον Αντετοκούνμπο να έχει κλειστεί καλά μένοντας άποντος σε όλο το πρώτο ημίχρονο, οι Γεωργιανοί προηγήθηκαν με 21-17 στο δεκάλεπτο και εν συνεχεία ξέφυγαν ακόμα πιο πολύ. Μικελάτζε και Τσιρεκίτζε έγραψαν το 23-32, πριν η διαφορά αγγίξει και τους 10 (28-38) πόντους. Σε εκείνο το σημείο, ο Παπαπέτρου κράτησε ζωντανή την εθνική και έδωσε επιθετικές ανάσες, ενώ και οι 4 πόντοι του Καραμαλέγκου ήρθαν σε καθοριστικό σημείο. Ο τελευταίος έγραψε το 37-41 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, μειώνοντας για την εθνική στους τέσσερις.
Το πήρε με ανατροπή
Στην επανάληψη, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μπήκε πιο αποφασισμένο στο παρκέ... Με επιμέρους 8-3, κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να προηγηθεί ξανά μετά από ώρα (45-44). Μάλιστα στο 24' ο Αντετοκούνμπο πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο παιχνίδι. Η Γεωργία με σερί 5-0 ξέφυγε με 49-47 με το Τσιρεκίτζε να φτάνει τους 19 πόντους.
Ωστόσο, οι διεθνείς αντέδρασαν και στα κρίσιμα σημεία απάντησαν με εύστοχα σουτ τριών πόντων. Με τρίποντα των Μποχωρίδη, Αγραβάνη και Αντετοκούνμπο βρέθηκε για πρώτη φορά στο +8 (57-49), ενώ ανέβασε τη διαφορά και στους 12 με τον Καραμαλέγκο να γράφει το 64-52 στο τέλος του γ' δεκαλέπτου.
Με το ξεκίνημα της δ' περιόδου, η διαφορά άγγιξε τους 14 πόντους που ήταν και η μέγιστη τιμή της (66-52), ωστόσο η Γεωργία σταδιακά άρχισε να τη ροκανίζει. Μείωσε σε 70-61, όμως οι διεθνείς ήταν ψύχραιμοι και με τους Αγραβάνη, Καραμαλέγκο να δίνουν λύσεις στην επίθεση έγραψαν το τελικό 75-61.
Τα δεκάλεπτα: 17-21, 37-41, 64-52, 75-61
Ελλάδα (Μίσσας): Μποχωρίδης 10(2τρ., 4ρ.), Παπαπέτρου 15(1), Καραμαλέγκος 13(2), Καλογιαννίδης 2, Σλαφτσάκης 4, Μήτσιαλος 1, Αντετοκούνμπο 5 (7ρ., 6 ασ., 2κ.), Μελισσαράτος 2, Αγραβάνης 13(1τρ., 5ρ.), Καμπερίδης 10, Γόντικας.
Γεωργία: Ορμοτζαντζε, Ραμισβίλι, Πκακάτζε 11(1), Μικελάντζε 12(2), Κβανταλιάνι 2, Τσιρεκίτζε 21(4), Ρογκάβα 5(1), Γκελαζόνια 8, Γιντσαράντζε