1

Δευτέρα 21 Απριλίου 2014

Και ο άγιος φοβέρα θέλει

Ο Λιονέλ Μέσι χτύπησε την κατάλληλη στιγμή και έδωσε την νίκη στην Μπάρτσα

Η Μπαρτσελόνα έπρεπε να μείνει και πάλι πίσω στο σκορ και οι φίλοι της να δείξουν την αγανάκτηση τους κουνώντας λευκά μαντήλια μέσα στο «Καμπ Νου» για να πάρει μπρος και να γυρίσει το ματς.

Η νίκη κόντρα στην Μπιλμπάο ήταν μονόδρομος για τους Καταλανούς προκειμένου να κυνηγήσουν τον μοναδικό στόχο που τους έχει απομείνει. Ωστόσο για ένα ακόμα ματς οι παίκτες της Μπαρτσελόνα έδειχναν να είναι έξω από τα νερά τους. Μάλιστα στο ξεκίνημα της επανάληψης βρέθηκε πίσω στο σκορ ενώ η Μπιλμπάο απειλούσε και με δεύτερο γκολ. Μπροστά σε μία ακόμα καταστρεπτική ήττα οι «μπλαουγκράνα» αντέδρασαν και μέσα σε δύο λεπτά πέτυχαν δύο γκολ φτάνοντας στην νίκη που την είχαν τόσο ανάγκη. Από την άλλη η Μπιλμπάο που έδειξε ότι μόνο τυχαία δεν είναι στην τέταρτη θέση προσπάθησε είχε ευκαιρίες να φύγει με κάτι καλό από την Βαρκελώνη αλλά στο τέλος δεν τα κατάφερε. Στα άλλα ματς της ημέρας η Σεβίλλη συνέτριψε με 4-0 την Γρανάδα και εξακολουθεί να ελπίζει σε έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ η Θέλτα πέρασε με το ευρύ 4-2 από την έδρα της Αλμερία που παραμένει κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού.