1

Παρασκευή 19 Δεκεμβρίου 2014

Ματσάρα στο Αϊντχόφεν

Ο Λουκ Ντε Γιονγκ πανηγυρίζει με τους συμπαίκτες του ένα από τα τρία γκολ του στο ντέρμπι

Σε ποδοσφαιρική πανδαισία εξελίχτηκε το εξ αναβολής ντέρμπι του ολλανδικού πρωταθλήματος ανάμεσα στην Αϊντχόφεν και την Φέγενορντ.

Σε ένα παιχνίδι με δαιμονιώδη ρυθμό από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και αγωνία μέχρι και την λήξη η Αϊντχόφεν κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς καθώς επικράτησε με 4-3. Όπως φαίνεται και από το σκορ η νίκη για την ομάδα του Φιλίπ Κοκού μόνο εύκολη δεν ήταν αφού η Φέγενορντ αποδείχτηκε πολύ σκληρό καρύδι. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με 1-0 με τον Μανού στο 13' αλλά στο 22' ο Ντε Γιονγκ ισοφάρισε. Νέο γκολ της Φέγενορντ με τον Ελ Αχμάντι στο 42' έκανε το 1-2 αλλά την λύση έδωσε και πάλι ο Ντε Γιονγκ. Ο 24χρονος επιθετικός σκόραρε στο 60' και στο 63' και έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα. Το ματς όμως δεν είχε τελειώσει αφού ο Καζίμ-Ρίτσαρντς στο 89' ισοφάρισε. Την νίκη στην Αϊντχόφεν, που την φέρνει τέσσερις βαθμούς πάνω από τον Άγιαξ στην κορυφή της βαθμολογίας, την έδωσε ο Ντεπάι στις καθυστερήσεις.