eraspor

Τρίτη 22 Νοεμβρίου 2016

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-3:

Θέαμα υψηλού επιπέδου προσέφεραν το απόγευμα της Δευτέρας (21/11) στο κλειστό Κανήθου ο Ηρακλής Χαλκίδας και ο Ολυμπιακός που μονομάχησαν για την 5η αγωνιστική της Volley League.
Οι Χαλκιδέοι, αν και ηττήθηκαν με 3-1 κοίταξαν στα μάτια τους Πειραιώτες και άφησαν ...υποσχέσεις για το μέλλον, ενώ ακολουθεί ένα εξίσου δύσκολο παιχνίδι κόντρα στον Παναθηναϊκό στην Αθήνα.
Ο Ολυμπιακός που είναι πρώτος και αήττητος στη βαθμολογία πήρε το πρώτο σετ σχετικά εύκολα με 25-16.

Στο δεύτερο σετ οι ερυθρόλευκοι με αιχμές τους Αγκάμεζ και Κοκκινάκη επικράτησαν με 25-18, κάνοντας το 2-0 στο σκορ.
Στο τρίτο σετ όμως, ο Ηρακλής ήταν ...απολαυστικός και με κορυφαίο τον Τάπια και τον Κανέλλο σε μεγάλα κέφια, έφτασε στο 25-19 και ξαναμπήκε στο ματς, μειώνοντας σε 1-2.
Στο τέταρτο σετ ο Ηρακλής πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις για την ισοφάριση, αλλά ο Ολυμπιακός με αποτελεσματικό μπλοκ έφτασε στη νίκη.
Ο Ηρακλής προηγήθηκε (και) με 9-7, αλλά η κούραση και κάποια λάθη στοίχισαν στην ομάδα της Χαλκίδας, που από τα μισά του σετ και μετά αναγκάστηκε να κυνηγάει στο σκορ.
Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με 16-14, η διαφορά σταδιακά μεγάλωσε (22-17) και τελικά ο Ολυμπιακός με πόντο του Κοκκινάκη πήρε το σετ με 25-21 κι έκανε το τελικό 1-3.
Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 6 άσσους, 44 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων (σ.σ. ο Ηρακλής Χαλκίδας έκανε 8 λάθη λιγότερα..!).

Για λογαριασμό του Ηρακλή Χαλκίδας δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Φέρελ και Αντιφάκος.

Τα σετ: 1-3 (16-25, 18-25, 25-19, 21-25) σε 104 λεπτά.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 19 (17/32 επ, 2 άσσοι), Κανέλλος 8 (5/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κλότσκο 7 (5/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ - 31% άριστες), Κασαμπαλής 4 (2/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 12 (10/30 επ, 2 μπλοκ, 43% υπ - 29% άριστες), Αδαμόπουλος 5 (5/9 επ) / Παπαδημητρίου (λ, 50% υπ - 38% άριστες), Μάρκου, Κολτσιάκης (50% υπ - 17% άριστες), Γαλιώτος 1 (άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Νταφ 8 (6/12 επ, 2 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (μπλοκ), Κοκκινάκης 14 (12/22 επ, 2 μπλοκ, 57% υπ - 43% άριστες), Φράγκος 16 (13/27 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 87% υπ - 60% άριστες), Άθος Κόστα 11 (9/12 επ, 2 μπλοκ), Αγκάμεζ 22 (16/33 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 51% υπ - 26% άριστες).

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης είπε: «Ο Φερέλ έχει πρόβλημα με τη μέση του. Μάλλον είναι ισχυαλγία αλλά αύριο θα κάνει εξετάσεις. Αναγκαστήκαμε να προσαρμοστούμε σε νέα δεδομένα. Και ο Ολυμπιακός μπήκε με διαφορετικό σχήμα με λίμπερο τον Γκούζντα. Έτσι χάσαμε εύκολα το πρώτο σετ αλλά στο δεύτερο παίξαμε καλύτερα και το σκορ μας αδικεί. Στο τρίτο σετ πιέσαμε στο σερβίς και μπήκαμε στον αγώνα. Δυστυχώς στο τέταρτο σετ το φοβηθήκαμε. Κάναμε λαθάκια, ο Φιλίποφ έπαιξε πρώτο χρόνο και μας ξέφυγε. Παρά την ήττα είμαι ευχαριστημένος από τη μαχητικότητα και την προσπάθεια που κάναμε. Με τέτοια εμφάνιση είναι βέβαιο πως θα πάρουμε βαθμούς στα ματς που κυνηγάμε για την παραμονή μας».