1

Τετάρτη 23 Νοεμβρίου 2016

ΣΕΒΙΛΛΗ - ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ 1-3

Ο Βιτόλο με τον Μαρκίσιο

Στο τέλος των αγώνων του όγδοου ομίλου η κατάσταση μπερδεύτηκε και τα πάντα θα ξεκαθαρίσουν την τελευταία αγωνιστική.

Η Σεβίλλη στα δύο τελευταία της παιχνίδια ήθελε ένα βαθμό για να εξασφαλίσει την πρόκριση της αλλά τουλάχιστον κόντρα στην Γιουβέντους δεν τον πήρε και πρέπει να τον ψάξει στην έδρα της Λιόν που την περιμένει στην τελευταία αγωνιστική για να την νικήσει και να της κλέψει την πρόκριση.

Όσο για την Γιουβέντους με την νίκη της με 3-1 μέσα στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» ανέβηκε στην κορυφή του ομίλου και ελπίζει ότι θα μείνει εκεί αφού την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται την ουραγό Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την Σεβίλλη που άνοιξε το σκορ με τον Παρέχα στο 9'. Στο 36' όμως οι ισορροπίες άλλαξαν καθώς αποβλήθηκε ο Βάσκεζ και οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο. Με το αριθμητικό πλεονέκτημα η Γιουβέντους έγινε πιο επιθετική και κατάφερε αρχικά να ισοφαρίσει με πέναλτι του Μαρκίσιο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και τελικά να πάρει την νίκη με τα γκολ του Μπονούτσι στο 84' και του Μάντζουκιτς στο τέταρτο των καθυστερήσεων.

Σεβίλλη: Ρίκο, Ραμί, Παρέχα, Μερκάδο, Ν'Ζονζί, Φερέιρα (76' Κρανεβίτερ), Εσκουδέρο, Ιμπόρα, Βιτόλο, Βάσκεζ, Βιέτο (46' Σαράμπια)

Γιουβέντους: Μπουφόν, Μπονούτσι, Ρουγκάνι, Άλβες, Εβρά (72' Στουράρο), Μαρκίσιο, Κεντίρα, Πιάνιτς (84' Κιν), Κουαδράδο (87' Κιελίνι), Μάντζουκιτς, Σάντρο

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ - ΛΙΟΝ 0-1

Με γκολ του Αλεξάντρ Λακαζέτ στο 72' η Λιόν πήρε την νίκη στο Ζάγκρεμπ επί της Ντιναμό και μείωσε την διαφορά της από την Σεβίλλη στους τρεις βαθμούς. Έτσι την τελευταία αγωνιστική που την υποδέχεται στο «Ζερλάν» θα κυνηγήσει την νίκη με 2-0 και πάνω για να καλύψει την ήττα της με 1-0 στην Ισπανία στο πρώτο ματς και να πάρει αυτή την θέση πίσω από την Γιουβέντους. Το έργο των «λιονέ» είναι σίγουρα δύσκολο αλλά στο ποδόσφαιρο όλα γίνονται

Ντιναμό Ζ.: Λιβάκοβιτς, Σιγκάλι, Μπένκοβιτς, Ματέλ (14' Ενρίκεζ), Πίβαριτς, Κνέζεβιτς, Πάβισιτς (73' Μασάδο), Γκόγιακ, Σίτουμ, Τσόριτς (52' Ζόνας), Φερνάντες

Λιόν: Λόπες, Γιάνγκα-Μπίβα, Ν'Κουλού, Ραφαέλ Μορέλ, Γκοναλόν, Φερί, Νταρντέρ (66' Τολισό), Κορνέ (66' Φεκίρ), Λακαζέτ, Βαλμπουενά (88' Ρίμπους)