eraspor

Παρασκευή 21 Νοεμβρίου 2014

Μάγκας και αήττητος!

Τα κρίσιμα τρίποντα των Αγραβάνη και Λαφαγιέτ η "χρυσή βολή" του Σπανούλη έφεραν το come-back του Θρύλου από το +10 της Βαλένθια για τη συνέχιση του απόλυτου νικών και το "6 στα 6" στην Ευρωλίγκα!

Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε να προσπαθήσει, μετά το κενό διάστημα του στην τρίτη περίοδο, για να "γυρίσει" το ματς απέναντι στις "νυχτερίδες" και τα κατάφερε, με το πείσμα του για τη νίκη, διευρύνοντας το σερί του από το ξεκίνημα της διοργάνωσης!
Η εικόνα του αγώνα
Στην πρώτη περίοδο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να ακολουθεί τον γρήγορο ρυθμό που είχε θέσει η Βαλένθια από το ξεκίνημα.
Ο Σπανούλης έκανε το 20-16, ενάμισι λεπτό πριν από τη λήξη του δεκαλέπτου. Ο Ντούμπλιεβιτς πέτυχε το 20-19, με το 2ο τρίποντο των Ισπανών στο ματς, αλλά ο Λαφαγιέτ "απάντησε" (23-19).
Ο Ολυμπιακός έκλεισε με 26-21 την πρώτη περίοδο, με το τρίποντο του εξαιρετικού στο ξεκίνημα Σπανούλη, μετά τις βολές του Ντούμπλιεβιτς.
Το 7-0 σερί του Θρύλου στο ξεκίνημα της περιόδου έφερε τη διαφορά στο +12 (33-21) και ανάγκασε ο Περάσοβιτς να πάρει νωρίς τάιμ άουτ.
Η Βαλένθια, αυξάνοντας τα ποσοστά της στα σουτ από μέση απόσταση, πέτυχε να ροκανίσει τη διαφορά και να κλείσει το ημίχρονο στο -5, με τον Ντάνστον να είναι μπροστάρης στην επίθεση με 12 πόντους και τον Ολυμπιακό να έχει πολύ καλή επιθετική απόδοση, αλλά παράλληλα να επιζητά και μεγαλύτερη διάρκεια στην άμυνα του.
Στην τρίτη περίοδο, ο Βίβες με τρίποντο μείωσε σε σε 47-43 και ο Ντούμπλιεβιτς, με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έφερε την ισοπαλία στον αγώνα (47-47). Ο Ρίμπας, μετά το τάιμ άουτ σκόραρε για να δώσει προβάδισμα στη Βαλένθια με 47-49. Το γεγονός αυτό αφύπνισε τον Ολυμπιακό, ο οποίος με σερί 6-0 έκανε σκορ 53-49.
Με τρίποντο του Λούτσιτς και δίποντο του Ντούμπλιεβιτς, η Βαλένθια πέρασε μπροστά με 54-58.
Με δύο κλεψίματα και αντίστοιχα καρφώματα, ο Νέντοβιτς έκανε το 54-64. Ο Σλούκας και ο Χάντερ με κάρφωμα μείωσαν σε 58-64. Η τεχνική ποινή στον Βίβες και το αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Σλούκα έφεραν τον Ολυμπιακό στο -4 (63-67), στα μέσα της περιόδου, αλλά ο Λούτσιτς με τρίποντο έκανε το 63-70. Ο Χάντερ με κάρφωμα και ο Αγραβάνης με τρίποντο μείωσαν στο καλάθι (68-70). Το νέο τρίποντο από τον Λαφαγιέτ έκανε το σκορ 71-70 και το ματς πήρε "φωτιά".
Οι βολές του Λούσιτς έκαναν το σκορ 71-72, με 2 λεπτά να υπολείπονται για το τέλος της αναμέτρησης.
Στο συγκλονιστικό τέλος, το τρίποντο του Σπανούλη ήρθε για το 76-75, ο Ρίμπας με 1/2 βολές έκανε το 76-76 και έκανε στη συνέχεια ανόητο φάουλ στον αρχηγό, στα τελευταία 11'' του ματς.
Ο Σπανούλης με 1/2 βολές σημείωσε το 77-76, η Βαλένθια δεν κατάφερε να σκοράρει στην τελευταία της επίθεση και το αήττητο του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα συνεχίστηκε
Τα δεκάλεπτα: 26-21, 46-40, 54-60, 77-76