1

Σάββατο 28 Φεβρουαρίου 2015

Εξπρές 77-72 επί της Μάλαγα

Ο Σπανούλης οδηγησε τον Ολυμπιακό με 18 πόντους

Kαρδιοχτύπησε στο πρώτο μισό ο Ολυμπιακός, αλλά τελικά πήρε την νίκη με 77-72 επί της Μάλαγα στο ΣΕΦ.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν κορυφαίο τον Σπανούλη με 18 και 10 ασίστ (ο αρχηγος έσπασε παράλληλα το φράγμα των 800 «τελικών πασών», περνόντας στην 3η θέση όλων των εποχών, πίσω από Παπαλουκά και Διαμαντίδη) ενώ οι Λοντζέσκι και Πρίντεζης είχαν 12 και 13 αντίστοιχα. Για την Μάλαγα ο Γκρέιντζερ είχε 13 και ο Βασιλειάδης 9 (σκόραρε και ένα τρίποντο από το κέντρο!) χωρίς όμως να μπορέσουν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω στην αναμέτρηση.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ άστοχος στην επίθεση έχοντας 0/5 τρίποντα στα πρώτα λεπτά μέχρι να σπάσει το ρόδι ο Μάντζαρης και να κανει το 5-7 στο 5΄.

Η είσοδος του Πρίντεζη έδωσε κάποιες λύσεις στην ομάδα του Γιάνννη Σφαιρόπουλου χωρίς όμως να αλλάζει πολύ τα πράγματα, καθως ο Ολυμπιακός μπορεί μεν να ήταν εξαιρετικός στην άμυνα, όμως είχε πολύ άσχημα ποσοστά επιθετικά και έτσι βρέθηκε στο -6 (11-17) με την λήξη του δεκαλέπτου.

Η «λειψυδρία» των «Ερυθρόλευκων» συνεχίστηκε και στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου με την Μάλαγα να βρίσκει πάντα τρόπο να βρίσκεται μπροστά στο σκορ, παρότι επιθετικά ούτε εκείνη διεκδικούσε κάποιο…όσκαρ. Το παιχνίδι συνέχισε να κινείται στα ίδια πλαίσια με την Μάλαγα μπροστά και τον Ολυμπιακό να κυνηγάει, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στην ανάπαυλα με το σκορ στο 29-33, χάρη σε ένα καλάθι του Τσαϊρέλη με την εκπνοή.

Ο Ολυμπιακός στο σταθερά καλό του τρίτο δεκάλεπτο έτρεξε ένα επιμέρους 10-3 παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα και κάνοντας το σκορ 39-36 στο 23΄. Οι «Ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να έχουν τα ηνία της αναμέτρησης βρίσκοντας παράλληλα απάντηση σε κάθε «τρικ» που εφάρμοζε ο Χουάν Πλάθα, κλείνοντας έτσι το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 55-52.

Με τους γηπεδούχους να μην πατάνε καλά στην αρχή της τελευταίας περιόδου η Μάλαγα βρήκε την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 58-58, με τον Σλούκα όμως να απαντάει αμέσως με τρίποντο. Οι Πειραιώτες ξεκινόντας από την άμυνα βρίσκαν τρόπο να κρατήσουν σε απόσταση ασφαλείας την Μάλαγα και με τον Σπανούλη να παίρνει και πάλι την ομάδα στις πλάτες του, πήραν την νίκη με 77-72 γιορτάζοντας έτσι με τον καλύτερο τρόπο τον 500 αγώνα στην Ευρώπη.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 29-33, 55-52, 77-72

Ολυμπιακός: (Σφαιρόπουλος) Πέτγουεϊ (5 ριμπ), Χάντερ 3 (2 ριμπ) , Ντάνστον 6 (9 ριμπ), Σπανούλης 18 (10 ασσίστ, 1 τάπα, 10/10 βολές) Σλούκας 9 (2 τρίποντα, 1 ασσίστ), Πρίντεζης 13 (5/7 δίποντα, 3 ριμπ.), Μάντζαρης 6 (2 τρίποντα, 3 ριμπ.), Καββαδάς, Λαφαγιέτ 6 (1), Ντάρντεν 2, Λοντζέσκι 12 (2), Τσαϊρέλης 2.

Μάλαγα: (Πλάθα) Γκάμπριελ 7 (3 ριμπ.), Μάρκοβιτς 4, Βασιλειάδης 9 (3), Τούλσον 8, Τόμας 9 (3 ασσίστ), Σουάρεθ, Γκρέιντζερ 13 (2 τρίποντα, 4 ριμπ. 5 ασσίστ), Βάσκεθ 6, Κουζμίνσκας 3 (1), Στέφανσον 3 (1), Γκριν 8, Γκολούμοβιτς 2.