1

eraspor

Κυριακή 24 Ιανουαρίου 2016

Α.Ε. Ιστιαίας – Δροσιά 2-1

Με 2-1 – και τα δύο τέρματα από τον Χρήστο Ανέστη - επικράτησε σήμερα η Α.Ε. Ιστιαίας στην έδρα της του ΑΠΚΟ Δροσιάς, σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας. Με αυτή της τη νίκη η Ένωση και σε συνδυασμό με την ήττα της ΑΕΚ Χαλκίδας μέσα στην Τριάδα μείωσε τη διαφορά της από την κορυφή στους έξι βαθμούς.

Στο αγωνιστικά μέρος, σήμερα στο Δημοτικό Στάδιο της Ιστιαίας πραγματοποιήθηκε ένα σχετικά καλό παιχνίδι, μοιρασμένο στο μεγαλύτερο μέρος της διάρκειάς του, αναφορικά με την κατοχή μπάλας, εκτός από το τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους που η Ιστιαία είχε σημαντική υπεροχή. Στις αρχές του δευτέρου μέρος η Δροσιά μπήκε με περισσότερο «τσαμπουκά» όμως εκτός από το από το γκολ που πέτυχε και μείωσε δεν κατάφερε στη συνέχεια, που το παιχνίδι μοιράστηκε και πάλι να κάνει κάτι αξιόλογο μπροστά από την εστία των γηπεδούχων.
Το φιλμ του αγώνα
5’ Πλασέ του Τσούτη Α. μέσα από την περιοχή η μπάλα πέρασε άουτ
15’ 1-0 ΓΚΟΛ για την Ιστιαίας, ο Αργύρης Στεργίου πέρασε πολύ ωραία πάσα με τακουνάκι στον Χρήστο Ανέστη και αυτός με υποδειγματικό πλασέ άνοιξε το σκορ
17’ Άουτ η μπάλα σε σουτ του Καλυβάτσι για την Ιστιαία
19’ Ο Ματζούνης εκτελεί φάουλ όμως ο Καρατσόλιας διώχνει σε κορνερ
29’ Σουτ του Χρήστο Ανέστη η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ
33’ Ο Χρήστος Ανέστης έβγαλε πάσα μέσα στην περιοχή για τον Α. Γοργομάτη, όμως πριν φτάσει σε αυτόν η μπάλα έδιωξε σε κόρνερ ο Ματζούνης.
40’ 2-0 ΓΚΟΛ για την Ιστιαία: Ο Χρήστος Ανέστης με ψηλοκρεμαστό σουτ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων
42’ Ελάχιστα άουτ η μπάλα μετά από σουτ του Β. Ανέστη
48’ Πλασέ μέσα από την περιοχή από τον Α. Γοργομάτη η μπάλα βρίσκει στο κάθετο δοκάρι της εστίας της Δροσιάς
54’ 2-1 ΓΚΟΛ για τη Δροσιά: Μετά από λάθος διώξιμο τον αμυντικών της Ένωσης η μπάλα στρώθηκε στον Τρίκκα και αυτός με δυνατό σουτ μείωσε για τη Δροσιά
76’ Ο Χρήστος Ανέστης έβγαλε σέντρα μέσα στην περιοχή, ο Μπιμπάι σούταρε πάνω στην κίνηση, όμως η μπάλα στο σκάσιμο κόλλησε σε λάσπη μπροστά απ’ το τέρμα και έτσι μάζεψε τελικά ο Οικονομίδης
80’ Δυνατό σουτ από τον Τρίκκα έδιωξε σε κόρνερ ο Καρατσόλιας
85’ Άουτ η μπάλα έπειτα από κεφαλιά του Η. Στεργίου
Συνθέσεις
Α.Ε. Ιστιαίας (Γουρνάς): Καρατσόλιας, Καλυβάτσι, Ανέστης Β., Τριανταφύλλου, Τόουρφε, Στεργίου Η., Στεργίου Α. (75’ Μπιμπάι), Βασιλείου, Γοργομάτης Ν., Ανέστης Χ. (90+3’ Καψάλας), Γοργομάτης Α. (63’ Γεωργίου).
ΑΠΚΟ Δροσιάς (Μπασούκος): Παπακωνσταντίνου (46’ λ.τ. Οικονομίδης), Τσούτης Ει., Νικολάου, Ματζούνης, Κηπιώτης, Κάραλης, Αντωνιάδης (73’ Νιάφας), Τσούτης Α., Τρίκκας, Πατρινός (40’ Σπυρόπουλος), Φρυγανάς

Διαιτητής: Παπαποστόλου – Βοηθοί: Σπανός - Περιβολάρης