1

Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2016

Α” ΕΣΚΑΣΕ ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΜΑΚΑΡΟΣ 74-50

%ce%b1%ce%b3%ce%b5%ce%b51
Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα η ΑΓΕΧ έπαιζε σήμερα το δικό της “τελικό” αντιμετωπίζοντας τον Μάκαρο Άμφισσας με την ομάδα του Βελισσαράκου να τα καταφέρνει τελικά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αφού εκτός της νίκης πήρε και μια σημαντική διαφορά 24 πόντων που μπορεί να παίξει το δικό της ρόλο στην εξέλιξη της χρονιάς.
Η ΑΓΕΧ ήταν σήμερα πολύ καλή δείχνοντας από την αρχή της αναμέτρησης τις διαθέσεις της.

Με πολύ καλή άμυνα μπλοκάροντας αρχικά τους Χατζηστάμου και Νασάκη που φέτος είναι τα επιθετικά ατού του Μάκαρου, η ΑΓΕΧ προηγήθηκε με 14-5 στην α” περίοδο βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.
Στο ημίχρονο η ομάδα του Βελισσαράκου έφτασε στο +18 (42-24) για να ανεβάσει ακόμα τη διαφορά στη συνέχεια (60-33) και να επικρατήσει τελικά με 74-50.
Από την ΑΓΕΧ οι Σιδερίδης και Φωτητζόγλου τράβηξαν το σκορ ενώ σημαντικό ρόλο για τους γηπεδούχους έπαιξε η πρώτη εμφάνιση του Χαρατσή.
Για την ομάδα του Παπούλια, οι Χατζηστάμου, Νασάκης τράβηξαν και πάλι το σκορ αλλά δεν φάνηκαν οι πόντοι τους αρκετοί με το κενό ιδίως των Κυριακίδη και Μαμαρέλη να είναι μεγάλο στο φετινό Μάκαρο. Πρώτη εμφάνιση πάντως για φέτος για τον Γιαννακόπουλο που σημείωσε 5 πόντους.
Διαιτητές: Χουγιάζος-Τσάμης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-5, 28-19, 18-9, 14-17.
ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βελισσαράκος): Χαρατσής 12, Μάρκος 6 (1), Μακρύγιαννης 4 (1), Μάμαλης 6, Σιδερίδης 20 (2), Φωτητζόγλου 17 (1), Βελισσαράκος 7 (1), Τσιλιγιάννης 1, Σταμέλος, Κανάκης.
ΜΑΚΑΡΟΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Παπούλιας):Κρικέλας, Οικονόμου 5, Αμπλάς, Φουσέκης 4, Χατζηστάμου 18 (1), Τσιγούρης 2, Γιαννακόπουλος 5, Νασάκης 17 (1).