1

Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2016

«Καθάρισε» στο τέλος με σούπερ Ελ - Αμίν

Ελ Αμίν
Χάρη σε ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ελ – Αμίν, η Κύμη «λύγισε» (73-62) το Ρέθυμνο και πανηγύρισε την τρίτη φετινή της νίκη στη Basket League, ξεφεύγοντας παράλληλα από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Το παιχνίδι για 20 λεπτά ήταν πραγματικό ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Στην επανάληψη, ωστόσο, η Κύμη μπήκε καλύτερα και κατάφερε να ελέγχει το ρυθμό. Μπήκε σε θέση οδηγού και αποσπάστηκε ακόμη και με +11 (54-43) λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, όμως οι Κρητικοί δεν το έβαλαν κάτω.

Αφού «έσφιξαν» την άμυνα τους και περιόρισαν τη δράση του αντιπάλου κατάφεραν να «ροκανίσουν» τη διαφορά (60-59) και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι 8 λεπτά πριν το τέλος του. Το Ρέθυμνο, ωστόσο, είχε υπολογίσει χωρίς τον Ελ – Αμίν. Ο Αμερικανός γκαρντ πήρε το «όπλο» του και χάρη σε διαδοχικούς πόντους του η Κύμη απάντησε με σερί 12-0 (72-59) «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το ματς, μιας και οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν απάντηση (73-62).

Ο Ελ Αμίν τελείωσε το ματς με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Μόργκαν με 11 πόντους και 15(!) ριμπάουντ. Στην αντίπερα όχθη ο Φιτζπάτρικ έκανε ότι περνούσε από το χέρι του για να αποφύγει το Ρέθυμνο την ήττα, όμως οι 18 πόντοι και τα 17 (!) ριμπάουντ που μάζεψε δεν αποδείχθηκαν αρκετά.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-39, 57-53, 73-62