1

Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2016

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ-ΙΣΤΙΑΙΑ 2-2

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ-ΙΣΤΙΑΙΑ 2-2: Πρώτο Χ σαν ...Nίκη

Τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα, που μοιάζει όμως με νίκη, πήρε μέσα στο Βόλο από την ιστορική Νίκη, αποσπώντας την ισοπαλία 2-2 με γκολ στο 93'.
Η Νίκη προηγήθηκε με τον Μέτσε στο 22’. Στο 64’ οΑργύρης Στεργίου που είχε μπει αλλαγή 10 λεπτά νωρίτερα με καρφωτή κεφαλιά ισοφάρισε. Οι γηπεδούχοι ξαναπήραν το προβάδισμα με τον Ναουμίδη στο 77’ και εκεί που όλοι πίστευαν ότι το ματς θα τελείωνε με ακόμη μια ήττα για τους βορειοευβοιώτες ...μίλησε ο Ηλιόπουλος ο οποίος  με ατομική ενέργεια κι εκτέλεση διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο 93΄.

Χαλκίδα-Τσικλητήρας Πύλου 2-2

Η Χαλκίδα δεν μπόρεσε για ακόμη μια φορά να νικήσει αν και προηγήθηκε στο σκορ, παίζοντας στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς απέναντι σε 10 αντιπάλους. Τελικά στις καθυστερήσεις ισοφάρισε σε 2-2 και απέτρεψε το χαρακίρι. Ο μαχητικός Τσικλητήρας εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των αντιπάλων του και παραλίγο να φύγει από την Εύβοια με μια μεγάλη νίκη.

ΣΚΕΠΑΣΤΗ-ΑΙΔΗΨΟΣ 1-2

Πολύ ωραίος αγώνας έγινε στη Σκεπαστή με την παρουσία πολλών θεατών. Η γηπεδούχος ομάδα και η Αιδηψός είχαν καλή απόδοση σ' ένα ματς με αρκετές φάσεις μπροστά στις δυο εστίες, αλλά στο τέλος ...έδειξαν τα δόντια τους οι φιλοξενούμενοι.
Με γκολ στο 80' πήραν μια πολύτιμη νίκη, την οποία οι παίκτες της Αιδηψού αφιέρωσαν στον πρόεδρο της ομάδας Σωκράτη Φώτου  που γιόρταζε χθες

Α” ΕΣΚΑΣΕ ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ-ΜΑΛΕΣΙΝΑ 80-79

%cf%84%ce%b5%ce%bb%ce%b5%ce%b8%cf%81%ce%b9%ce%b1%ce%ba%ce%bf%cf%83-2016-17-%ce%b1%ce%bd%cf%84%cf%81%ce%b9%ce%ba%ce%bf

Την νίκη πήρε η ομάδα του Τελεθριακού απέναντι στην Μαλεσίνα με σκορ 80-79, σε ένα παιχνίδι που έγινε ντέρμπι μετά από μία μεγάλη επιστροφή στο παιχνίδι από την ομάδα της Μαλεσίνας.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν φουριόζοι, όταν προηγήθηκαν με +17, αλλά η Μαλεσίνα αντέδρασε και στο τρίτο δεκάλεπτο έριξε την διαφορά στους 6 πόντους.

Α” ΕΣΚΑΣΕ ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΜΑΚΑΡΟΣ 74-50

%ce%b1%ce%b3%ce%b5%ce%b51
Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα η ΑΓΕΧ έπαιζε σήμερα το δικό της “τελικό” αντιμετωπίζοντας τον Μάκαρο Άμφισσας με την ομάδα του Βελισσαράκου να τα καταφέρνει τελικά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αφού εκτός της νίκης πήρε και μια σημαντική διαφορά 24 πόντων που μπορεί να παίξει το δικό της ρόλο στην εξέλιξη της χρονιάς.
Η ΑΓΕΧ ήταν σήμερα πολύ καλή δείχνοντας από την αρχή της αναμέτρησης τις διαθέσεις της.

ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ-ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ 1-0

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι στο γήπεδο της Μακρυκάπας οι γηπεδούχοι πέτυχαν μεγάλη νίκη κόντρα στον Ελλήσποντο και συνεχίζουν να φιγουράρουν ψηλά στη βαθμολογία της μεγάλης κατηγορίας της Εύβοιας.
Χρυσός σκόρερ για τη Μακρυκάπα αποδείχθηκε ο Κούκα, ο οποίος στην ...τελική ευθεία του ματς "δάγκωσε" σαν ...λύκος τους Λαμψακιώτες και τους έστειλε αδιάβαστους.

Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2016

Πρεμιέρα με ήττα για τον Ηρακλή Χαλκίδας

Με όπλο το σερβίς ο Παμβοχαϊκός νίκησε με 3-1 σετ τον νεοφώτιστο Ηρακλή Χαλκίδας και ξεκίνησε με τρίποντο το πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ και ωραίες φάσεις με την ομάδα του Βραχατίου να είναι καλύτερη και πιο αποτελεσματική απέναντι στον Ηρακλή που ισοφάρισε 1-1 σετ και προηγήθηκε 18-15 στο 3ο σετ, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν τη μίνι ανατροπή και να πάρουν το τρίποντο.

Τα σετ: 3-1 (25-18, 19-25, 25-22, 25-20).

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς 7 (1/1 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Γκράχαμ 18 (12/15 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Πέτι 9 (4/15 επ, 5 άσσοι, 60% υπ - 34% άριστες), Πελεκούδας 9 (7/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζελάτι 20 (20/35 επ), Μπαταγκίμ 5 (3/13 επ, 2 μπλοκ, 70% υπ - 45% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 50% υπ - 21% άριστες), Αγγελόπουλος, Γεωργίου, Ιωαννίδης

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 21 (18/39 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κανέλλος 9 (9/11 επ), Κολτσιάκης 5 (4/10 επ, 1 άσσος, 43% υπ - 22% άριστες), Φέρρελ 5 (2/8 επ, 3 μπλοκ), Κασαμπαλής 3 (3/5 επ), Γκόρτσανιουκ 12 (11/25 επ, 1 άσσος, 38% υπ - 21% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 52% υπ - 24% άριστες), Κλότσκο 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ - 50% άριστες), Αδαμόπουλος, Γαλιώτος.

Α” ΕΣΚΑΣΕ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ-Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ 54-47

%ce%ba%ce%bb%ce%bf%cf%85%ce%bf
Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα έχει κάνει ο Άρης Θήβας που μετά την επικράτηση επί της Αυλίδας με 54-47 έφτασε στο 3/3 κρατώντας μια από τις λίγες πλέον θέσεις στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα…
Ο Άρης δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης αλλά κατάφερε και πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε και αυτό είναι που μετράει σε τελική ανάλυση.

Α” ΕΣΚΑΣΕ Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ-ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ 73-63

%ce%b9%cf%84%ce%b9%ce%b1
Τη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε η Ιτέα που παρότι αουτσάϊντερ, έπαιξε σπουδαίο μπάσκετ κερδίζοντας την Παναγίτσα με 73-63 αλλάζοντας άρδην τις ισορροπίες στην κορυφή της βαθμολογίας!
Και αν η Παναγίτσα είναι αναμφίβολα ομάδα με προσδοκίες για κατάκτηση του τίτλου και άνοδο στη Γ” Εθνική, η Ιτέα από τη στιγμή που μπορεί και κερδίζει τέτοια παιχνίδια γιατί να μην μπει και αυτή πλέον με τη σειρά της στο κλαμπ των διεκδικητών

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ-ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 0-2

Μπορεί η ΑΕΚ Χαλκίδας να βρίσκεται σε ένα μεταβατικό στάδιο μετά τις αποχωρήσεις έξι βασικών παικτών της με προορισμό τη μεγάλη ομάδα της πόλης, τον ΑΟ Χαλκίς, αλλά ο Δικέφαλος έδειξε ότι είναι ...εδώ κι ότι έχει βάθος στο ρόστερ του, περνώντας νικηφόρα με 2-0 από τη δύσκολη έδρα της Ερέτριας.
Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την πολύ καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε -ειδικότερα- στο β' ημίχρονο και ...ξανανίκησε την Ερέτρια μέσα στο σπίτι της, κάτι που είχε κάνει και πριν 20 μέρες περίπου, για τον θεσμό του Κυπέλλου Ευβοίας σε νοκ άουτ ματς.

Τυφώνας "ΑΟΝΑ"

Δεν σταματάει πουθενά το τρένο της Αρτάκης και με έξι νίκες σε ισάριθμα ματς συνεχίζει να απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής και την καταξίωση στις ράγες της Α' ΕΠΣΕ. Μηχανοδηγός είναι ο Παναγιώτης Τοκπασίδης κι ...επιβάτες σ' αυτή την τρελή πορεία τίτλου οι ποδοσφαιριστές του, που σήμερα το απόγευμα υπέταξαν και την πρώην ομάδα του νυν προπονητή τους, την Αυλίδα.
Η Αρτάκη -που χαίρεσαι να τη βλέπεις- προηγήθηκε νωρίς στο σκορ, στις αρχές της επανάληψης η Αυλίδα έφερε το ματς στα ίσια, αλλά μετά την ισοφάριση ...ποιος είδε την Αρτάκη και δεν τη φοβήθηκε.

%ce%b1%ce%b5%ce%ba1
ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ 1.500 ΦΙΛΑΘΛΟΥΣ Η ΚΥΜΗ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ Α.Ε.Κ. ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΗΤΤΑ ΕΝΤΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ (55-81).
Το μπασκετικό πάρτι στη Χαλκίδα είχε χρώμα…κιτρινόμαυρο, με την ΑΕΚ να πιάνει εντυπωσιακή εμφάνιση επικρατώντας της Κύμης με 55-81 συνεχίζοντας με το απόλυτο στην Α1 και δείχνοντας έμπρακτα και σήμερα πως κάτι έχει αλλάξει φέτος στη “Βασίλισσα” που θα παίξει αναμφίβολα πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρωτάθλημα.